*** UWAGA !!!  ***  HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW KOMUNALNYCH NA ROK 2016  *** SZCZEGÓŁY www.czystejaworze.pl
  • Wersja polska
  • Wersja angielska
  • Wersja niemiecka
  • Wersja czeska
  • Wersja słowacka
  • Wersja węgierska
WYSZUKIWARKA
Fundusze europejskieGospodarka śmieciowaSystem zarządzania jakościąInwestycjeKonsultacje społeczneOferta dla inwestoraZamówienia publiczneWspółpraca transgranicznaPowszechna Obrona LudnościAnkieta zadowolenia klientaBiuletyn informacji publicznejKanalizacjaGaleria na ZdrojowejSzklanym szlakiemDziedzictwo kulturoweFacebook
Jakość powietrza i informowanie
Michał Urbaś | 2015-09-21 08:08:46

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach od wielu lat w bardzo szeroki sposób informuje społeczeństwo o bieżącej jakości powietrza jak również o prognozowanej jakości powietrza na kolejną dobę.

Na bieżąco, na stronie internetowej www.katowice.wios.gov.pl, podawane są informacje dotyczące jakości powietrza na terenie całego województwa śląskiego. Dane bieżące pochodzą z 18 automatycznych stacji monitoringu powietrza (największa ilość w kraju). Na stronie internetowej WIOŚ w Katowicach zamieszczane są również dane z prowadzonych pomiarów manualnych i pasywnych, które ukazują się z przesunięciem czasowym wynikającym z wykonywania analiz laboratoryjnych.

 

Informacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach dotycząca głównych przyczyn złej jakości powietrza w województwie śląskim

 

Wszystkie wyniki pomiarów znajdują się w zakładce Śląski Monitoring Powietrza".

 

Poza bieżącymi wynikami badań jakości powietrza na stronie internetowej Inspektoratu znajduje się zakładka System Prognoz Jakości Powietrza, w którym we współpracy z IMGW PIB Oddział w Krakowie Zakład w Katowicach podajemy informację o przewidywanej jakości powietrza na kolejną dobę (tzw. krótkoterminowa prognoza zanieczyszczeń).

 

Począwszy od 2011 roku, w celu dotarcia z informacjami o jakości powietrza do możliwie jak najszerszego grona odbiorców, Inspektorat podjął współpracę z Telewizją Katowice. Codziennie (również w soboty i niedziele) o godz. 19:20 na antenie TVP Katowice, w programie „Eko prognoza” emitowany jest komunikat ekologiczny, w którym podawana jest informacja o jakości powietrza w minionej dobie i o przewidywanej jakości na dobę kolejną, przygotowywana przez IMGW w ramach krótkoterminowej prognozy zanieczyszczeń.

 

Każdego dnia roboczego WIOŚ w Katowicach wysyła do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego informację (brak przekroczeń) lub powiadomienie (przekroczenia norm) o jakości powietrza.
Odbywa się to na podstawie „Procedury powiadamiania o jakości powietrza”, która jest elementem „Planu zarządzania kryzysowego województwa śląskiego”.
Bieżące dokumenty dotyczące informacji oraz powiadomień o przekroczeniu poziomów dopuszczalnych w zakresie jakości powietrza oraz powiadomienia o zagrożeniach związanych ze stanami alarmowymi są dostępne na głównej stronie internetowej WIOŚ w Katowicach, a także m.in. na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach – w ostrzeżeniach i komunikatach Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
 

 

WIOŚ w Katowicach dane dotyczące jakości powietrza prezentuje także na tablicy świetlnej znajdującej się w centrum Katowic, na budynku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (zbieg ulic Plebiscytowa i Jagiellońska).

 

Na stronie internetowej WIOŚ w Katowicach znajduje się link do strony internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (zakładka: „Portal GIOŚ o jakości powietrza”), na której znajdują się informacje dotyczące jakości powietrza w całej Polsce.

 


Rozmieszczenie zakładek dotyczących jakości powietrza przedstawiono na tzw. „zrzucie ekranu”, natomiast system informowania społeczeństwa o jakości powietrza w województwie śląskim został przedstawiony na schemacie.
 

Prosimy o korzystanie z szerokich możliwości pozyskiwania informacji o jakości powietrza !

 

Informacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach dotycząca sposobu informowania o jakości powietrza w województwie śląskim

© 2009 Jaworze OnLine. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: m3.net

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij