
Agata Jędrysko
AKTYWNIE, SPÓJNIE, EFEKTYWNIE
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, aktywna walka z biedą, ubóstwem i bezrobociem tak w skrócie można scharakteryzować projekt systemowy realizowany przez Gminny Ośrodek pomocy Społecznej w Jaworzu. Od 1 kwietnia dziesięcioro mieszkańców gminy bierze udział w „Programie aktywnej integracji w gminie Jaworze”, który jest wpisany w Program Operacyjny Kapitał Ludzki (Priorytet VII, Działanie 7.1, Poddziałanie 7.1.1). Obecnie beneficjenci uczestniczą w Treningu Kompetencji i Umiejętności Społecznych prowadzonym przez wykwalifikowanych trenerów, a także mają możliwość skorzystania z usług licencjonowanego doradcy zawodowego. Dzięki tym zajęciom mogą stać się bardziej atrakcyjni na rynku pracy, a także opanować trudną acz niezbędną sztukę komunikacji interpersonalnej oraz pełnienia ról społecznych. Zajęcia z psychologami cieszą się sporym powodzeniem uczestnicy projektu zgodnie twierdzą, że zmieniają one sposób widzenia siebie oraz otoczenia i co ważne są bezsprzecznie potrzebne w nieomalże każdym spotkaniu z drugim człowiekiem. Konsultacje z zakresu doradztwa zawodowego pomagają zorientować się w aktualnych potrzebach na rynku pracy, w swoich realnych możliwościach, co przekłada się na podjęcie odpowiednich kroków zarówno jeśli chodzi o wybór konkretnego kursu zawodowego, jak i możliwości znalezienia pracy po zakończeniu projektu.
Warto przypomnieć, że grupę docelową stanowi 10 osób w wieku aktywności zawodowej, które mieszkają na terenie Jaworza oraz są podopiecznymi GOPS-u. W ramach projektu zostali oni objęci świadczeniami z pomocy społecznej, co z pewnością wpłynie na poprawę warunków bytowych, mogą korzystać również z porad psychologa, prawnika, a także z terapii psychospołecznej, natomiast osoby niepełnosprawne są wspomagane przez asystenta- fizjoterapeutę.
Efektem udziału w projekcie (rezultaty miękkie) jest : kształcenie umiejętności pełnienia ról społecznych, wspieranie samodzielności i aktywności uczestników projektu na rynku pracy oraz zwiększenie kompetencji GOPS w realizacji zadań na rzecz aktywnej integracji.
Warto przy okazji przypomnieć, że Program Operacyjny Kapitał Ludzki jest odpowiedzią „na wyzwanie, jakie przed państwami członkowskimi UE, w tym również Polską, stawia odnowiona Strategia Lizbońska”. Chodzi o to, by Europa była wciąż bardziej atrakcyjna dla inwestorów, innowatorów, jak i ludzi poszukujących stałego, satysfakcjonującego zatrudnienia.
„Zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej oraz celami polityki spójności krajów unijnych, rozwój kapitału ludzkiego i społecznego przyczynia się do pełniejszego wykorzystania zasobów pracy oraz wsparcia wzrostu konkurencyjności gospodarki”- czytamy na portalu funduszy strukturalnych.
Czy PO KL jest potrzebny?
Najlepiej świadczą o tym osoby, które dzięki wsparciu projektów znalazły pracę bądź zdecydowały się na uruchomienie własnej działalności gospodarczej.