*** UWAGA !!!  ***  HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW KOMUNALNYCH NA ROK 2016  *** SZCZEGÓŁY www.czystejaworze.pl
  • Wersja polska
  • Wersja angielska
  • Wersja niemiecka
  • Wersja czeska
  • Wersja słowacka
  • Wersja węgierska
WYSZUKIWARKA
Fundusze europejskieGospodarka śmieciowaSystem zarządzania jakościąInwestycjeKonsultacje społeczneOferta dla inwestoraZamówienia publiczneWspółpraca transgranicznaPowszechna Obrona LudnościAnkieta zadowolenia klientaBiuletyn informacji publicznejKanalizacjaGaleria na ZdrojowejSzklanym szlakiemDziedzictwo kulturoweFacebook
Monitoring w Gminie Jaworze
Radosław G. Ostałkiewicz | 2011-11-10 21:53:50
Monitoring
Monitoring

Od 1 października 2009 r. ruszyło w naszej gminie centrum monitoringu, które zlokalizowane jest w siedzibie Urzędu Gminy Jaworze tuż przy wejściu do Komisariatu Policji. Tym samym po wielu miesiącach przygotowań poprzedzonych testami oraz doświadczeniami z funkcjonowania podobnego systemu w Szkole Podstawowej Nr 1 oraz Gimnazjum im. Gen. Maczka włączono sześć kamer zlokalizowanych w najbardziej newralgicznych punktach Jaworza, które rejestrują wszystko to, co dzieje się na ulicach i w parku przez 24 godziny na dobę.

 

Jednak, by nie być gołosłownym, publikujemy poniżej informację, jaka ukazała się na stronach internetowych magazynu Super-Nowa oraz zachęcamy jednocześnie do obejrzenia relacji Aktualności TVP3 Katowice tutaj.


Wójt ma oko na wszystko 

Jaworze może poszczycić się własnym monitoringiem. Program ruszył 1 października, a już ma swoich fanów, jak również zagorzałych przeciwników. Oni jednak pozostają w przeważającej mniejszości. „To zapewne ci, którzy demolują ławki w parku?” – zastanawiają się mieszkańcy.

20 kamer zainstalowanych w strategicznych miejscach Jaworza – w samym centrum, parku, amfiteatrze oraz szkołach – to zaledwie początek. Wójt przewiduje podłączenie innych, w zależności od potrzeb i finansów. Centrum monitoringu znajduje się w gminie.
– Każdy, kto wchodzi do urzędu może zerknąć na to co się dzieje w gminie. Na monitorze możemy zobaczyć kilka miejsc naraz. Ludzie przychodzą nawet tylko po to, aby się o tym przekonać – mówi Zdzisław Bylok, wójt Jaworza.

Do obsługi centrum wystarczy jeden człowiek. Przychodzi w godzinach wieczornych i przegląda materiał z całego dnia. Jeśli coś się wydarzyło od razu zgłasza to policji. Co ciekawe, od 1 października, a więc oficjalnej daty uruchomienia monitoringu, zrobiło się znacznie spokojniej. Zniknęli amatorzy taniego wina, którzy wieczorami siedzieli w parku, czy amfiteatrze.
– Zrobiło się spokojnie. Co więcej, przez te kilka dni od uruchomienia monitoringu, nie podjęliśmy jeszcze żadnej interwencji. Zdaje się, że spełnia już swoją funkcję – podkreśla wójt.

Koszt monitoringu wyniósł 60 tysięcy złotych. Środki pochodziły z budżetu gminy.
– To się po prostu opłaca. Z jednej strony chodzi o spokój i bezpieczeństwo. Z drugiej zaś nie będziemy musieli pokrywać szkód, które wyrządzają wandale. Połamane ławki, zniszczone lampy – to tylko część z nich – wylicza Bylok.

Mieszkańcy w większości są zadowoleni z nowości. Twierdzą, że będzie spokojniej, a i oni będą czuć się bezpieczniej. Nie przeszkadza im również to, że będą w oku kamery przez 24 godziny na dobę.
– Co z tego, że będzie śledzić nas na bieżąco, jak się ciszej zrobi? – pyta pan Jerzy, a wtóruje mu Aleksander:
– Najwyższy czas! Skończą się awantury w parku. Łobuzy przestaną ławki niszczyć – cieszy się mieszkaniec Jaworza. – Ileż można je naprawiać. Jednego dnia je odnowiłem, aby następnego nadawały się do wyrzucenia. Monitoring to super sprawa.
 

 

Katarzyna Górna-Oremus | 11.10.2009

Kamery za miliony a drogi dziurawe!!! [1]
Wydaje się że powszechna inwigilacja struktur państwa dotarła pod strzechy mieszkańców wsi.
2010-05-25 18:54:20
Marek Kaliszewski
kamery to spokój i bezpieczeństwo
Należy od razu sprostować, że żadne miliony na kamery nie zostały wydane - nie były to nawet setki tysięcy. System monitoringu stworzono dla zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, co obok budowy i remontów dróg jest także jednym z podstawowych zadań gminy. Jeśli zaś chodzi o budowę i remont dróg, to rzeczywiście kwestia milionów. Na szczęście udało się nam zdobyć "miliony" z UE na realizację projektu budowy kanalizacji, w ramach którego odtworzona zostanie znakomita liczba dróg w naszej gminie. A monitoring? Czy to inwigiliacja? Tutaj zdania są podzielone. W naszej opinii z inwigilacją to nie ma nic wspólnego, ponieważ kamery zamontowano jedynie w przestrzeni publicznej, gdzie każdy z nas dobrze wie, że naraża się nie tylko na wzrok kamer i osób zatrudnionych z centrum monitoringu, ale i na wzrok innych ludzi tam przebywających. Sądzę, że to żadna cena za poczucie bezpieczeństwa nas samych, naszych pociech czy rodziców.
2010-05-25 19:48:51
Radosław G. Ostałkiewicz
© 2009 Jaworze OnLine. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: m3.net

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij